Svátek Uvedení Páně do chrámu – „Hromnice“

1. 2. 2015

hromnice.jpg

V neděli 1. února 2015 (v Pluhově Žďáru již v sobotu 31. ledna 2015) budeme slavit ve všech našich farních kostelech svátek Uvedení Páně do chrámu, lidově nazývaný „Hromnice“. Po čtyřiceti dnech od slavnosti Narození Páně si připomínáme den, kdy svatý Josef a Panna Maria přinesli Dítko Ježíše do chrámu jeruzalémského, aby ho podle zákona Mojžíšova obětovali Hospodinu, a kdy stařičký Simeon a prorokyně Anna v něm poznali Mesiáše.

V úvodu mše svaté proběhne svěcení svíček „hromniček“, a pak následuje průvod. Svíčky z vánočního stromku se jakoby symbolicky přestěhují do našich rukou. K posvěcení si přineste vlastní svíčku „hromničku“ – klidně i tu, která již byla v minulých letech o tomto svátku posvěcena. Pokud si vlastní svíčku nepřinesete, budou pro vás připraveny v kostele svíčky, které si po mši svaté můžete odnést domů.

Svátkem Uvedení Páně do chrámu definitivně končí „okruh vánoční“. Proto bude po skončení mší svatých z tohoto svátku odstraněna ze všech našich farních kostelů jakož i z kaplí na faře v Kardašově Řečici a v Deštné veškerá vánoční výzdoba (jesličky, vánoční stromky).