Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spadla klec (???) ... aneb vzhůru na Lipno !

30. 8. 2015

Moji milí farníci,

 

každý z nás jistě dobře rozumí, co to znamená, když se řekne „spadla klec“. V nadpisu tohoto mého posledního příspěvku jsou však tři otazníky. Proč to? Inu proto, že ona ta „klec“ vlastně až tak NESPADLA! Na jedné straně se toto úsloví docela hodí k mému „ptačímu příjmení“ Špaček – na straně druhé jsem vám v neděli 2. srpna 2015 při všech nedělních bohoslužbách oznámil, že ke dni 1. září 2015 odcházím z farností Kardašova Řečice, Deštná u Jindřichova Hradce a Pluhův Žďár na vlastní žádost. Takže za mnou nikdo tu pomyslnou klec „nesklapnul“.

Otázka tedy zní: Proč jsem chtěl z těchto svých farností odejít? Těžko se vám žije tam, kde se vám vloupali do domu. Nevím, kdo z vás toto již ve svém životě zažil. Pokud někdo ano, tak mi dobře rozumí… Od ledna letošního roku, kdy se nějací neznámí (a nyní prosím – BEZ PROMINUTÍ) hajzlové vloupali v ranních hodinách (když jsem sloužil mši svatou v klášteře u sester) na řečickou faru, přičemž zničili dvoje dveře atd., se zde NECÍTÍM DOBŘE. A tam, kde se necítím dobře, prostě NECHCI BÝT. Tečka.

Bohužel naše neschopná policie, která chce „pomáhat a chránit“, v tomto případě totálně selhala a po měsíci „pátrání“ celý případ odložila ad acta s výsledkem – pachatel neznámý. Takže ani za těmi (opět bez prominutí) zlodějskými a lupičskými hajzly klec nespadla…

Ale dost už o padání (či vlastně „nepadání“) klecí. Ke dni 1. září 2015 mne otec biskup Vlastimil ustanovil duchovním správcem ve farnostech Horní Planá (+ formálně též ve farnosti Hodňov a Zvonková), Frymburk, Světlík a Černá v Pošumaví (+ formálně též ve farnosti Dolní Vltavice) na českokrumlovském vikariátu. Tedy jednoduše řečeno – budu duchovním správcem na Lipně. A rozhodně nejdu do neznámého prostředí. Ba naopak – již jako mladík jsem na Lipno jezdíval poměrně často. Mohu říci, že Jihočeský kraj jsem poznal právě díky mým prázdninovým pobytům na Lipně. Ten region mám rád a věřím, že i tam najdu dobré lidi, jako jsem je dosud našel všude, kde jsem působil.

Dobře víte, bratři a sestry, že nemám rád loučení. A tak bych si moc přál, abyste místo loučení děkovali Pánu Bohu za to, že jsem vám mohl pět let a dva měsíce sloužit. Když někdo odchází na jiné působiště, bývá zvykem, že „bilancuje“. Mnozí spolubratři v kněžské službě detailně vypočítávají všechny své úspěchy. Hodnotí, co se jim povedlo, co ve svých farnostech vybudovali, postavili, opravili, zařídili atd. atd. atd. Toto ode mne, pěkně prosím bych řekl, neočekávejte. Za tu dobu jste mě měli možnost poznat, a tak sami nejlépe víte, co se mi povedlo či nepovedlo a jakým jsem byl duchovním pastýřem. Za všechno budu jednou na věčnosti skládat účty Tomu, jenž mne ke kněžské službě povolal…

A kdo přijde na moje místo? Mým nástupcem bude polský kněz P. Mgr. Edward Emil Mąka, dosavadní duchovní správce v Počátkách, Žirovnici a Častrově na pelhřimovském vikariátu. P. Edward působí v naší vlasti již dlouhou dobu a český jazyk ovládá naprosto dokonale. Přeji mu vše dobré. Doufám, že se mu mezi vámi bude líbit, že i vy ho mezi sebe dobře přijmete a že budete všichni navzájem spolu dobře vycházet. Vyprošuji P. Edwardovi Boží požehnání a mocnou ochranu a přímluvu „Czarnej Madonny“ – Matki Bożej Częstochowskiej a sv. Jana Pavla II. Velikého.

Poslední mše svaté ve svých farnostech budu sloužit v neděli 30. srpna 2015 (včetně poutní mše svaté ke cti sv. Bartoloměje v Záhoří). V klášteře Školských sester de Notre Dame budu ještě mít ranní mše svaté v pondělí 31. srpna a v úterý 1. září. Nu a pak si dobalím svých zbývajících „pár švestek“ a ve čtvrtek 3. září 2015 v ranních hodinách přijede stěhovací služba, aby mne přestěhovala na Lipno.

Přátelé Boží, závěrem bych vám chtěl říci, že jsem vděčný Pánu Bohu a blahoslavené Marii vždy Panně za to, že jsem mohl býti s vámi a mezi vámi. A tak vám všem i každému zvlášť za všechno upřímně děkuji, prosím o vaše modlitby a též prosím za odpuštění, pokud jsem komukoliv z vás někdy nechtěně ublížil. Všechny vás srdečně zdravím a posílám vám své + požehnání!

 

Váš služebník a duchovní otec P. Mgr. Ing. Jan Špaček, dr. h. c.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Elon Musk was right: artifitial intelligence will make new WAR. The "XEvil" was released!

(LatonyaPes, 28. 3. 2018 18:27)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Tornado, earchquakes?! No, it is XEvil.

(LatonyaPes, 28. 3. 2018 12:57)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

a zároveň nějaké divné.

(To je smutné,, 20. 8. 2015 21:44)

Milý duchovní otče, nemůžu se zbavit dojmu,že za tím vším je něco jiného,co nám nechcete nebo asi nemůžete říct. Vloupačka na faru je určitě hodně nepříjemná věc, lae jak jsme Vás mohli poznat,jste silná osobnost a jenom tohle by Vás takovým zpusobem "nerozhodilo".
Myslím si,že jsou za tím nějaké intriky na budějickém biskupství. Někomu hodně vysoko postavenému ste nepohodlný a tak Vás chtějí odklidit na konec světa,kde dávají lišky dobrou noc. Už jsme v době ne tak dávno minulé poznali, jak administrator A.P. zlikvidoval oblíbeného kněze z Tábora,když ho poslal po 3 rokách do Bechyně. A takových přesunů bylo víc. A Vy milý Otče,jste se stal obětí něčí nenávisti vůdči Vám na biskupství. Vím že mi to nepotvrdíte ani nevyvráríte,protože jste příliš slušný,pokorný a hlavně bezelstný člověk.jenom jsem chtěl,aby jste znal můj názor na celou tuhle smutnou záležitost. A není to zdaleka jenom názor můj,je nás více,kdo si tohle myslíme.
Milý otče,za všechno co jste pro nás udělal,hlavně pro nás "biřmovance z léta 2013", Vám nikdy nebudeme moct dost poděkovat.A věřte,že nám budete chybět! Moc chybět...
Vaši farníci - biřmovanci.

Re: a zároveň nějaké divné.

(P. Jan Špaček, 23. 8. 2015 16:47)

Rád bych zareagoval na Váš komentář k mému článku. Přečetl jsem si pozorně Vaše vskutku zajímavá tvrzení. Přesněji řečeno: to, co uvádíte, nejsou ani tak zajímavá tvrzení, jako spíše cosi, co je zvykem označovat pojmem "konspirační teorie". Nechci zrovna říci "fantasmagorie".

Nebudu to rozebírat do detailů. Pokud však mne označujete za člověka "hlavně bezelstného", pak mi tedy věřte, že rozhodně nejsem obětí něčí nenávisti vůči mé osobě na českobudějovickém biskupství. Rozhodně nejsem komukoliv "hodně vysoko postavenému" na biskupství nepohodlný. A rozhodně mne nikdo neodklízí na konec světa, kde lišky dávají dobrou noc. Promiňte, ale to, co si ve své "konspirační teorii" vymýšlíte, jsou nehorázné nesmysly, s nimiž naprosto nemohu souhlasit.

Takže není za tím "nic jiného, co Vám nechci nebo asi nemůžu říct". Nemám před Vámi žádné tajemství. Shrnu to do jediné věty, a víc se už k tomu vyjadřovat nebudu:

Na Lipno odcházím DOBROVOLNĚ a RÁD.Váš
P. Jan