Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nesouhlas voličů KDU-ČSL z mých farností s Vaším postojem po volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

27. 10. 2013

Text dopisu, který jsem odeslal předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi pomocí kontaktního formuláře na oficiálních stránkách KDU-ČSL ve večerních hodinách v neděli 27. října 2013:

 

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

 

Vážený pane předsedo!

 

Jsem farářem Římskokatolické farnosti Kardašova Řečice, Deštná u Jindřichova Hradce, Pluhův Žďár a Dírná. Vždy jsem byl příznivcem a voličem KDU-ČSL a bylo tomu tak i v letošních volbách do PS PČR. Mezi farníky jsem nadstandardním způsobem podporoval vaši stranu, což se projevilo i na nadprůměrném zisku hlasů pro KDU-ČSL v mých farnostech. Na mých www stránkách byl od okamžiku vyhlášení předčasných voleb umístěn banner, odkazující na www stránky KDU-ČSL a tento banner je zde dodnes:

 http://www.farnost-recice.cz

Nové vedení KDU-ČSL i Vy osobně jste mi velmi sympatičtí. Navíc některé kandidáty z Jihočeského kraje znám osobně jako čestné a poctivé lidi (PhDr. Robert Huneš, Ing. Bc. Marie Hrdinová). Proto jsem udělal, co bylo v mých silách, aby mí farníci volili KDU-ČSL, což se také stalo.

Po Vašich slovech v České televizi jsem byl bohužel šokován, taktéž i farníci, kteří se na mne okamžitě obrátili s prosbou, abych Vás kontaktoval. Dle našeho názoru je nemožné, abyste opakoval chybu bývalého předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska, který se chtěl spojit s ČSSD po volbách v r. 2006. Považujeme - a promiňte mi ten silný výraz - za ZRADU na voličích KDU-ČSL, abyste vedl jakékoliv jednání se stranou, která se deklarovala - podobně jako KSČM - jako úhlavní nepřítel katolické církve (zmrazení církevních restitucí). Navíc dnes v situaci (jak právě sleduji na ČT 24) se stranou, která je vnitřně rozhádaná a prochází těsně po volbách vnitrostranickým „pučem“ (Sobotka versus Hašek). Rovněž považujeme za nepřípustné jakékoliv vyjednávání s bývalým agentem StB Andrejem Babišem (a jeho naprosto nečitelnou a nevyzpytatelnou pseudo-stranou ANO 2011), který by rovněž podpořil zmrazení církevních restitucí.

Jinými slovy řečeno - nepovažujeme za možné, aby se KDU-ČSL za daného rozdělení mandátů v budoucí PS PČR podílela na vládě, v níž by byla ČSSD (ať už s jakoukoli podporou KSČM či bez ní) a ANO 2011. Zatím máte velkou důvěru voličů KDU-ČSL, avšak mohu Vás ubezpečit, že tímto krokem byste tuto důvěru definitivně ztratil - včetně důvěry mojí osobně.

Prosím Vás tedy, vážený pane předsedo, zvažte své další kroky v nastávajících jednáních. Jsme šťastní, že po 3 letech se vrátila KDU-ČSL do vrcholné politiky. A byli bychom velmi nešťastní, kdybyste vzápětí naše naděje zklamal. Důvěra je věc velmi křehká. Je lepší být čestně v opozici než pokračovat v praxi bývalých vedení KDU-ČSL, totiž býti ve vládě „za každou cenu“.

 

Ze srdce Vám + žehnám a vyprošuji Vám hojnost darů Ducha svatého.

 

Váš

P. Mgr. Ing. Jan Špaček,

farář v Kardašově Řečici, okr. Jindřichův Hradec.

 

Agent StB Andrej Babiš class=